Projekt VÝUKOVÁ ZAHRADA PRO HANDICAPOVANÉ DĚTI

 

veolia

 

  

Termín realizace: září 2019 - květen 2020

Výše dotace Nadačního fondu Veolia: 14 000,-Kč

CÍL PROJEKTU:

Díky Ing. Tomáši Heřmanovi a Nadačnímu fondu Veolia jsme získali finanční prostředky na vybudování relaxační a výukové zahrady pro handicapované děti na pozemku elokovaného pracoviště ZŠ a MŠ Ostrava-Poruba, Ukrajinská 19, p.o. na ul. K. Pokorného 1742. Pozemek na tomto odloučeném pracovišti, který v odpoledních hodinách Sdružení – BES z.s. využívá od července 2015, byl uklizen, zbaven přerostlých náletových rostlin a připraven k dalšímu využití. Na jeho části by měla vzniknout  zahrada.

 


Nový projekt, podpořený finančním příspěvkem z Minigrantu Veolia, se zaměřuje na zbudování zahradní miniučebny pro děti s poruchami autistického spektra. Tyto děti ulpívají na zdánlivých maličkostech jako je speciálně upravený pracovní prostor, struktura pracovního místa, použitý materiál a stereotypizace ve všech oblastech života. Právě z tohoto důvodu jsem se, po konzultaci s odborníky na diagnózu klientů s PAS, rozhodl vytvořit pro tyto postižené děti bezpečný prostor. Základní body projektu:


• vybudování zahradní miniučebny, která sestává ze 3ks betonových lavic a 1ks betonového stolu s plastovými latěmi, pro dlouhou
životnost a snadnou údržbu


• zbudování živého plotu z habrů pro imitování bezpečného prostoru dětí s PAS, oddělení od okolního rušného světa, pro zachování
repetitivních vzorců chování, zájmů a aktivit těchto dětí


• nákup materiálu pro zbudování venkovních betonových truhlíků k osázení užitkovými či okrasnými rostlinami, zbudování ptačích
obydlí, krmítek pro možnost pozorování ptáků v jejich přirozeném prostředí (beton, dřevěné desky, latě, kamínky apod.)


• nákup nářadí (konve, kopačky, hrábě, kbelíky, lopaty apod.)


• zbudování hmyzího hotelu, který má za úkol přilákat různé hmyzí představitele a živočichy do zahrady a poskytnout tak možnost
dětem studovat tvory v jejich přirozeném prostředí. Konstrukci plánujeme vytvořit bytelným dřevěným rámem, chráněným před deštěm stříškou a vyplněn bude vhodnými přírodními materiály.

POSTUP REALIZACE:

Zimní měsíce jsme využili k nákupu dřevěného plotu, který bude oddělovat výukový koutek od ostatního prostoru zahrady a současně bude poskytovat pocit soukromí a bezpečí dětem s poruchami autistického spektra. Plůtek bylo třeba opatřit speciálním nátěrem, aby odolával povětrnostním vlivům. Toho se zhostily děti ze Zahradnického kroužku.

koutek1   koutek2

V měsíci březnu jsme objednali betonové posezení, avšak osud tomu chtěl jinak a děti již nemohly pomáhat při montáži kvůli koronavirové krizi. Proto se montáže museli zhostit dobrovolníci sdružení...

veolia1   veolia2

V měsíci dubnu dobrovolníci Sdružení - BES, z.s. svépomocí dovybudovali sadu hmyzích hotelů, aby naše děti, až se vrátí z koronavirových prázdnin, mohly pozorovat hmyzí zástupce přímo na naší zahradě..

veolia3   veolia4   veolia5

SCHRÁNKA DŮVĚRY

FACEBOOK

Copyright © 2011 Základní škola a Mateřská škola, Všechna práva vyhrazena.