Beseda o kyberšikaně

Ve čtvrtek 22. 4. 2021 jsme měli u nás ve škole besedu, kterou vedl pan Velička. Beseda se konala přímo v naší třídě v třetí vyučovací hodině. Beseda byla o kyberšikaně, ale bavili jsme se taky o našem soukromí na internetu, pedofilech, zlodějích, úchylech, sexuálních deviantech, intimních fotografiích a hackerech. Říkali jsme si, že nemůžeme chodit na stránky, které nám rodiče nedovolili (nevodné stránky). Pan Velička nás ještě upozornil na to, že i obyčejná fotografie, vložená na internet, může ohrozit naše bezpečí. Než sdílíme nějakou fotografii na Instagramu nebo Facebooku, musíme si položit tyhle 4 otázky:
1. Můžu to ukázat rodičům?
2. Můžu to ukázat učitelům?
3. Můžu to ukázat nepřátelům?
4. Můžu to ukázat úchylným lidem?
Pokud na některou otázku odpovíme „NE“, tak bychom neměli fotografii na internet dávat.
Dále jsme se dozvěděli, že i když máme na Instagramu soukromý účet, tak i přesto se nám může někdo do něj nabourat. Pan Velička nám poradil, co dělat, když nám někdo začne psát urážky a výhrůžky a opakované zprávy. Buď to můžeme říct rodičům nebo učiteli.
Co už teď víme?
- Kyberšikana je trestný čin. Můžeme skončit za ni i ve vězení.
- Je to nadávání, urážení, zneužívání fotografií nebo jejich nevhodné upravování na internetu.
- Často to dělají i „holky“.
- Může se to stát i mezi spolužáky ve škole.
- Agresoři nám můžou vytvořit falešný účet na internetu.
- Nesmíme posílat „fotky“ a videa veřejně.
- Neměli bychom na internetu psát sprostá slova a urážet ostatní.
- Nesmíme posílat nikomu svou adresu, název ulice a telefonní číslo.
- Když vás někdo šikanuje, musíme to říct rodičům, učiteli, řediteli školy nebo nahlásit policii.
- Do všech účtů se dá nabourat i do těch nejlépe zabezpečených. I váš účet může někdo hacknout.
- Zloděj může zjistit z jedné fotografie, kde žijeme a co máme doma.
Lukáš Zouhar a Adam Belák, 6. A