Jóga

jog1
jog3 jog4

Jóga

Jóga s prvky relaxace  -všechna cvičení provádíme uvolněně, nepříjemné napětí či bolesti se zklidňují. Provádíme jógové dýchání, jógové cviky k protažení a uvolnění páteře, celého těla. Děti motivujeme k pohybu slovy souvisejícími např. s pohádkou, zvířátky .Po cvičení děti odpočívají v relaxační  pozici za poslechu hudby.

JÓGA

Nejmladší děti školního věku mají rády pohádky a hry. Proto je cvičení v tomto školním roce zaměřeno převážně na pohádkové příběhy. Děti si při cvičení protáhnou celé tělo. Učíme je zvládat správné držení těla a dýchání. Naučí se pozice, které je vedou k soustředění , zklidnění a relaxaci. V rušnější části cvičení formou her načerpají energií a dostaví se i radost z pohybu.
      Skladba cvičební hodiny: Poslech pohádkového příběhu v relaxační pozici
                                        Dechová cvičení
                                        Jógová cvičení zaměřena na děj příběhu /ásany a krátké sestavičky/
                                        Závěrečná hra

Téma: Vypravění o zajících                                    O pejskovi
                V lese                                                      O tygrovi
                Návštěva u babičky                                    O panenkách
                Vrabčáci                                                   O stromu
                V Africe                                                   O míčku
                Sněží                                                       O medvídkovi
                Vánoční přání                                            O letadle
                Tři králové                                                O berušce
                Malíři                                                        O princezně
                Let balónem                                             O prázdninách

Pavla Srubková

JÓGA - listopad, prosinec

6. HODINA - Vyprávění o vánocích

(plný jógový dech,stromeček, hvězdičky, prskavky,dárečky - panenka, vláček, auto. kočička, papoušek)

"Jedna malá hvězdička,schová dětská přáníčka.
    To co si dnes přejeme (co splnilo se), posvátcích si řekneme........"

7. HODINA - V novém roce

(dýchání do břicha, sněhová vločka, zvířátka v zimě, Tři králové)

"V zimě na zem snáší se, zvláště dětem líbí se.
    Rády na něm sáňkují a taky se koulují ......."

8. HODINA - Zimní procházka

(dýchání do žebírek, strom, kočka, zajíc vrána, srnka, holub, pozdrav měsíci - ČANDRANAMASKAR)

"Zima, zima, zimička snáší bílá peříčka,

děti si je chytají, koule si z nich dělají ..........."

9.HODINA - Na horách v zimě

(plný jógový dech, sestava Čandranamaskar - pozdrav měsíci, hora, lstrom, sníh, zimní sporty)

"Jako hora stojím klidně,na zem usmívám se vlídně...."

10. HODINA - Malování obrázků

(SURJANAMASKAR - plný jógový dech, panenka, panáček, , kočka - MARDŽARI, pejsek, vláček, letadlo)

"Panenka je jako živá, ručičkama, hlavou kývá.
     Kymácí se, kymácí, až usnula při práci........"

11. HODINA - Cesta za pokladem

(plný jógový dech. SURJANAMASKAR - pozdrav slunci, let balónem,loďka, hora,luk a šíp)

" Když letíme balónem, uvidíme celou zem.

Hory, řeky, lesy, stráně, překrásný je pohled na ně ........."

JÓGA V ZÁŘÍ A V ŘÍJNU

1. HODINA - Po prázdninách
    Pozdrav slunci - Surja namaskar, dýchání do břicha

"Dobré ráno, slunko vstává.
     Sláva, toje dobrá zpráva.................

2. HODINA - Přišel déšť
    opakování dýchání do břicha + dýchání do žebírek, Pozdrav slunci a déšť

"Teď se hezky vytáhneme,
    až do mraků dosáhneme.
    Prší - kapky deště padají,
    ťuky, ťuky ťukají................."

3. HODINA - V lese a na louce
    opakování dýchání do břicha a žebírek + dýchání pod klíčky,ásany - strom, zajíc, hříbek, housenka,had,
    koloušek, motýl, orel, hora

"Je to roztomilý klouček,
    schovává se pod klobouček.
    Celý den ho děda mech,
    nosí lesem na zádech............."

4. HODINA - Pozdrav měsíci
    plný jógový dech, nácvik sestavy Pozdrav měsíci - Čandra namaskar

"Dobrý večer měsíčku,
    klaním se ti trošičku.
    Velký pozdrav měsíci,
    krásné kouli zářící................."

5. Hodina - Sochy
    plný jógový dech, socha, hadrová panenka - ánandaásana, dřevěný panáček, letadlo

"Jako socha sedím klidně,
    na svět usmívám se vlídně.
    Velkou radost v sobě mám.
     Kde se vzala? Povím vám ........"

JÓGA

Kroužek jógy byl zahájen ve čtvrtek 10. září 2009. Zaměřujeme se v něm na správné dýchání, relaxaci, protažení celého těla po sedavém zaměstznání formou protahovacích cviků z oblasti napodobování zvířátek a pohádkově motivovaného cvičení, dále na vnitřní prožívání pohybu a na zvvládnutí jednoduchých ásan, které protahují a posilují svaly a následně je uvolňují. Využíváme také jednoduchých, krátkých sestaviček jako Pozdrav slunci a Pozdrav měsíci.

Dětská jóga není náboženstvím. Pomáhá léčít a měla by vést k uvědomění si vlastní zodpovědnosti za své zdraví. Cílem je spokojenost a určitá duševní vyváženost dětí.

jog3